Alkolün sporcu performansı üzerindeki etkisi nedir?

Alkolün sporcu performansı üzerindeki etkisi nedir?

PERFORMANS BESLENMESİ

Alkolün sporcu performansı üzerindeki etkisi 🏋🏽‍♀️🚴🏽⛹🏽🤼‍♀️
🔹Hidrasyon durumu 🔹Glikojen ikmali 🔹Kas tamiratı ve 🔹 İmmüni yanıtı 🔹Uyku kalitesini olumsuz etkilemek 🚫

📌Egzersiz sonrası REHİDRASYON
Alkol diüretik bir etkiye sahiptir, Araştırmalar iyi hidrate olmuş sporcuların, susuz sporcuya göre daha sık idrara çıktığı ve bununla beraber rehidrasyonu bozduğunu gösteriyor. Sporcu için alkol tüketimi 0.49 gr/Kg altında olmalı.(egzersiz sonrası hidrasyon durumunun alkol tüketmeden önce su, elektrolit / karbonhidrat içecekleri yoluyla yeterli olmasını sağlamalı)

📌Egzersiz Sonrası GLİKOJEN YENİLEME

Alkol alımları kas hücresine glikoneogenezis, glukoz kullanımı ve glikoz alımını etkileyebilir. Çalışmalar, diyette karbonhidrat bulunmaması halinde alkol tüketilirse, glikojen yeniden sentezi zayıfladığını gösteriyor. Bu da sporcunun enerji depolarının dolumunu etkilemekte ve bir sonraki yarışta performansınını düşürmekte.

📌Egzersiz Sonrası KAS BÜYÜMESİ, ONARIMI ve İŞLEVİ

Alkol tüketiminin kas proteini sentezi %75 oranında (yeni kas sentezini bozduğu), kas fonksiyonunu ve kuvvet üretimini azalttığı bilinmekte. Alkol alımının vazokonstriksiyon yoluyla kas akışını azalttığı ve bu nedenle doku iyileşmesinde zararlı olabileceği düşünülmektedir. Bu sebeple sporcu sakatlık döneminde alkolden uzak durmalı.

📌BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ
Alkol tüketimi hastalıklara ve enfeksiyonlara duyarlılığı artırabilir. Bununla beraber travmaya veya hastalığa karşı hem pro hem de anti-enflamatuar cevabı engelliyor. Ayrıca, atletlerde sık antrenmanlar/yarışmalar yapmakta; Bu nedenle zaten baskılanmış bir bağışıklık sisteme sahip ile alkol kombinasyonu sonucu daha da kötüleştirebilir

📌UYKU KALİTESİ

Sporcuların iyi düzeyde bir güç, hız, kuvvet ve çevikliğe sahip olmasını gerekir. Bunu her yarışta/antrenmanda sağlaması için iyi dinlenmesi gerek. Alkol tüketimi uyku kalitesini ve miktarını azaltabilmekte. Düşük kaliteli uyku, ertesi gün sporcunun performansını olumsuz yönde etkilemekte- bu nedenle alkol uyku kalitesi yoluyla performans üzerinde dolaylı bir etkiye sahip olabilir 

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *