Anne ve bebeğin kalsiyum ihtiyacı ne kadardır?

Anne ve bebeğin kalsiyum ihtiyacı ne kadardır?

Vücudumuzun sağlıklı kalmak için çeşitli vitamin ve minerallere ihtiyacı vardır ve kalsiyum genel refahımız için çok önemli olan minerallerden biridir.

Basit kalması için kalsiyum vücudumuzu güçlü kemik ve dişler inşa etmeye ve korumaya yardımcı olurken, aynı zamanda sinir ve kaslarımızı en iyi durumda tutmaya yardımcı olur. Bu yeterli değilse, kalsiyum normalde kanın pıhtılaşmasını sağlar, bu yüzden yaşamın her aşamasında diyetlerimize dahil etmek gerçekten önemli bir mineraldir.

Çocukluk ve ergenlik döneminde, güçlü, sağlıklı kemikler ve dişlerin oluşumu için kalsiyum esastır ve gerçekte, kemik gücümüzün% 90’ı kızlarda 18 yaşından önce ve erkeklerde 20 yaşından önce sağlanır! Ergenlik döneminde kemikler büyümeye devam edecek ve 25 yaşına kadar gelişir “ en yüksek kemik kütlelerine ” ulaşana dek. Bu kritik evrelerde yeteri miktarda kalsiyum alımlarına ulaşmasının ne kadar önemli olduğunu vurgulamaktadır

Günlük Kalsiyum İhtiyacı:

Yaşa göre günlük Kalsiyum ihtiyacı
0-6 ay200 mg
7-12 ay260 mg
1-3 yaş700 mg
4-8 yaş1000 mg
Ergenlik dönemi 1300 mg
19 – 50 yaş 1000 mg
50 yaş üzeri1200 mg
Gebelik dönemi 1300 mg
Emzirme dönemi1300 mg

Kalsiyum: Ne kadar kalsiyum bebeğe ihtiyacım var?

Hamilelik ve Emzirme Sırasında Kalsiyum:

Hamilelik ve emzirme döneminde, bebeğin kalsiyum ihtiyacı arttıkça, annenin vücudu büyüyen bir bebeğe sağlanan kalsiyum miktarını arttırmaya adapte olur. Bu, artan emilim oranlarının yanı sıra, ihtiyaç duyulan ekstra kalsiyum sağlamak için annenin kemiklerinden çekilen depoları da içerir. Emzirme döneminde, kalsiyum ihtiyacı, bir annenin vücudundaki kalsiyumun bir annenin kemiklerinden emilimini içeren değişiklikler ile karşılanır. Emziren anneler de daha az östrojen üretir – kemiklerimizi koruyan çok önemli bir hormon. Bu nedenle, emziren annelerin ortalama, sağlıklı yetişkinlerden çok daha fazlasına ihtiyaç duymaları şaşırtıcı değildir.

Aslında, araştırmalar kadınların emzirme döneminde kemik kütlelerinin yüzde 3 ila 5’ini kaybettiğini göstermiştir (emzirme durduktan sonra bu hızla iyileşir!).

Diyetimdeki hangi yiyecekleri kalsiyum alabilirim?

Neyse ki, Birleşik Krallık’taki bir dizi gıdada kalsiyum bulabilecek kadar şanslıyız. Bunlar süt, peynir ve yoğurt gibi süt ürünlerinden brokoli, ilkbahar yeşillikleri ve portakal gibi meyve ve sebzelere kadar çeşitlilik gösterir. Ayrıca birçok tahıl, ekmek ve hatta portakal suyunun kalsiyumla güçlendirildiğini göreceksiniz – hepsi olmasa da, etiketi kontrol etmeye değer!

Takviye edilmiş süt alternatifleri yaklaşık 240mg kalsiyum içerir ve bunlar diyetlerine süt içermeyen veya içermeyen bireyler için iyi alternatiflerdir. Güçlendirilmiş süt alternatifleri, dengeli beslenmenin bir parçası olarak, diğer önemli vitamin ve minerallerle de gerçekten iyi bir kalsiyum kaynağı sağlayabilir. Küçük çocuklar ve çocuklar için süt olmayan sütlere gelince, anlaşmanın ne olduğundan emin değilseniz , Bebekler ve Küçük Çocuklar için Bitki Bazlı Sütler konusuna bakın .

Aşağıda her yaş için iyi kalsiyum kaynakları sağlayabilecek yiyecek çeşitlerini gösteren BDA tabloları yer almaktadır!

En Zengin Kalsiyum İçeren Yiyecekler ve Besinler - İyi Kaynaklar - Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel
En Zengin Kalsiyum İçeren Yiyecekler ve Besinler - İyi Kaynaklar - Diyetisyen Ayşe Tuğba Şengel

K

Kalsiyum eksikliği:

Kalsiyum eksikliği nadir olsa da, aşağıdakilerden bir veya daha fazlası geçerliyse risk altında olabilirsiniz:

  • İnek sütü veya laktoz içermeyen diyet
  • Çölyak hastalığınız varsa
  • Osteoporoz varsa
  • Emziriyorsanız
  • Menopoz geçmiş

Diyetteki kalsiyum eksikliği çocuklarda raşitizme ve yetişkinlerde osteoporoza neden olabilir. 

Calcium: How much Calcium do baby and I need?

Kalsiyum Takviyeler: 

Günlük kalsiyum gereksinimlerinizi diyetinizdeki gıdalardan almayı zor buluyorsanız doktorunuz kalsiyum takviyesi almayı düşünebilir. Bunlar çoğu eczanelerden kolayca temin edilebilir. Günde 1.500 mg’a kadar takviye almanın herhangi bir zarara yol açma ihtimalinin düşük olduğunu, ancak bundan daha yüksek dozlarda alınmanın ishal ve mide ağrısına yol açabileceğini belirtiyor. Besin kaynaklarından elde edilen kalsiyum miktarını fazla tüketmemeniz olası, ancak imkansız değil. 

Kalsiyum emilim faktörleri:

Genel olarak, karışık bir diyetten emilen kalsiyum, yaklaşık% 25-35 emilimde nispeten sabittir ve aslında, diyetimizin gıdalardan bu kalsiyum emilimini artırabilen veya hatta engelleyebilecek birkaç bileşeni vardır!

Örneğin, D Vitamini varlığı vücudun kalsiyumu etkili bir şekilde emebilme yeteneğine gerçekten yardımcı olur. İngiltere’de, özellikle güneşte sınırlı erişimi olan kış aylarında günde 1000 IU D vitamini takviyesi almamız önerilir.

Vücudumuzda kalsiyum emme yeteneğini engelleyebilen özellikle bitki bazlı yiyeceklerde oksalat ve fitat gibi doğal olarak oluşan moleküller de vardır. Oksalatlar ve fitatlar ıspanak, fasulye, fındık ve tohum gibi çeşitli gıda kaynaklarında bulunabilir. Oksalat molekülleri, sindirim sistemindeki kalsiyuma bağlanabilir ve gerçekte ne kadar kalsiyum emildiğini değiştirebilir.

Bununla birlikte, bunlar çoğu insan için büyük bir endişe kaynağı değildir ; tüm ana gıda gruplarından (veya güçlendirilmiş alternatiflerden) beslenmeleri de içeren sağlıklı ve dengeli bir diyet uyguladığınız sürece, yeterli kalsiyum alabilmeniz gerekir.

Öte yandan, bitki bazlı bir diyete sahip olanlar veya kalsiyum eksikliği riski bulunanlar için, diyetinize dahil etmek için en iyi kalsiyum kaynaklarını kontrol etmek faydalı olabilir.

Calcium: How much Calcium do baby and I need?

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *