Fit Cheesecake

Fit Cheesecake

Avokado ile cheesecake mi? Yakın zamana kadar bu lezzetli avokado cheesecake keşfedene kadar hayal bile edemezdim diyebilirim. Yeşil cheesecake tamamen kremsi ve sağlıklı malzemelerle dolu. Krema esas olarak sağlıklı avokado ve limonlardan oluşuyor, alt kısmı ise çoğunlukla cevizler ve hurmalar tarafından bir arada tutulur. Beyaz şeker, un ve süt ürünleri içermeyen masum lezzetli bir cheesecake.

Bu lezzetli cheesecake bol miktarda avokado içermekte, bu yüzden özel günler için yapmayı seviyorum. Yüksek miktarda yağ içermesine rağmen, birçok sağlıklı besin öğesini de içerisinde barındırıyor. Avokado, yüksek oranda doymamış yağ asitleri ve bol miktarda A ve E vitamini içerir. Güzel bir cilt için olmazsa olmaz.

Cheesecake’in alt tabakası da harika lezzetler içeriyor; cevizler, hurmalar, rendelenmiş hindistan cevizi, kakao tozu ve biraz hindistan cevizi yağı. Farklı aromaya sahip olmasının temelinde limon suyu var. Her iki turunçgil meyvesi avokado ve limon suyu karışımı kullanmayı seviyorum. Krema kısmını tatlandırmak için agav şurubu veya bal kullanabilirsiniz.

Avokado Cheesecake (18 – 20 cm kalınlık için)

Malzemeler Alt Tabaka:

100 gr ceviz
150 gr hurma
25 gr hindistancevizi yağı
30 gr kakao tozu 
25 gr hindistancevizi tozu

Kreması:

560 gr avokado eti (yaklaşık 5-6 avokado) 
125 ml limon veya limon suyu 
125 ml agav şurubu (istenildiği takdirde bal) 
70 gr hindistancevizi yağı

Hazırlık:

Yaylı tepsinin altını ve yanlarını parşömen kağıdı ile yerleştirin. Hindistan cevizi yağı eritilir, oda sıcaklığına soğumaya bırakılır.

Alt tabaka için, cevizler, hurmalar, kakao tozu, hindistancevizi ve hindistancevizi yağını mutfak robotunda işlemden geçirin. Karışımı, yaylı tepsinin tabanına yerleştirin ve eşit şekilde bastırın. Yay şeklini buzdolabına yerleştirin.

Krema için, mutfak robotundaki tüm malzemeleri püre haline getirin. Tepsiyi buzdolabından çıkarın ve kremayı zemine yayın ve düzeltin. 
Cheesecake en az 4 saat soğutun. Servisten önce, pastayı kalaydan dikkatlice çıkarın ve hemen servis yapın. 

Not: Cheesecake, buzdolabında 1-2 gün saklanabilir

Add your comment or reply. Your email address will not be published. Required fields are marked *